עיסוי תינוקות: איך עושים זאת נכון

עיסוי תינוקות: איך עושים זאת נכון

נכתב ע"י יוספה קמחי, עורכת התוכן של "אמא של" בשיתוף עם מוסטלה

כולנו אוהבים וזקוקים למגע. עיסוי הינו דרך מצוינת להרגעה ושחרור ממתחים והוא גורם להנאה והרפיה לשני הצדדים

תינוק שזה עתה נולד זקוק למגע הגוף החם של אמו. מעבר ליתרונות הרבים של העיסוי, התרומה החשובה ביותר שלו היא חיזוק הקשר בין ההורה לתינוק.

בזמן העיסוי מתקשרים התינוק וההורה באמצעות קולות, מבטים וחיוכים. ההורה לומד מתגובותיו של התינוק ממה הוא נהנה והופך קשוב אליו בדרך זו. ה"שפה" המיוחדת הזו מחזקת את תהליך ההיקשרות והדבר מהווה תרומה רבה להתפתחות בריאה של התינוק. העיסוי גם מחזק את תחושת הביטחון של התינוק, אשר מרגיש את ההשקעה של ההורה בו ובצרכיו הרגשיים והפיזיים.

יתרונות העיסוי בגיל הרך

  • מקל על כאבי בטן, גזים, ועצירות
  • מרגיע ומשחרר ממתחים
  • מפתח תקשורת לא מילולית בין ההורה לתינוק
  • תורם לגדילה והתפתחות
  • משפר טונוס שרירים
  • מאפשר הירדמות קלה ושינה עמוקה
  • מסייע להתפתחות פיזיולוגית וקוגניטיבית
  • מסייע בעליית משקל אצל פגים


עסו את זה נכון

כל זמן הוא זמן טוב לעיסוי, אך הזמן המועדף על מרבית ההורים הוא בשעת הערב, אחרי האמבטיה, שכן העיסוי מסייע גם להירדמות טובה של התינוק בלילה.
הורים רבים משלבים את העיסוי בשגרה היומית, ב"טקס השינה" של התינוק. טקס השינה מתבצע מדי יום בשעה קבועה (פחות או יותר) ומתחלק ל-3 שלבים: אמבטיה, עיסוי והרדמה.

שלב 1 – אמבטיה
בשעת ערב, כשעה לפני שעת ההירדמות הרצויה, עושים לתינוק אמבטיה נעימה עם שמן אמבט, כדוגמת בלנאום בייבי, המחזיר לעור התינוק את שכבת ההגנה ושומר אותו רך ובריא. בהמשך, יפנים התינוק כי זמן האמבטיה משמעותו שהגיע הזמן לישון בקרוב.

שלב 2 – העיסוי
לאחר האמבטיה, בוחרים בשמן המתאים לעורו העדין של התינוק ואיתו מעסים את גוף התינוק בעדינות וברוגע. חשוב ליצור אוירה נעימה ושקטה בחדר. מומלץ לכבות את האור ולהשאיר נורת לילה קטנה, לשמור על השקט, או לשים מוסיקה מרגיעה חרישית. העיסוי מסייע לתינוק להירגע ולישון טוב יותר. אל תופתעו אם התינוק ירדם כבר במהלך העיסוי. 

את העיסוי יש להתאים לתינוק על פי העדפותיו. ראשית יש לבדוק שהוא בכלל מעוניין בכך. לא תמיד התינוק מעוניין בזה ותוכלו להבין זאת לפי תגובותיו. יש תינוקות שיעדיפו עיסוי "יבש" עם הבגדים, ויש שישמחו לעיסוי כשגופם חשוף ומשומן. נסו ובדקו. מגע חזק, מגע עדין, נגיעות רופפות או אפילו מנח הידיים על הגוף ללא תזוזה – לכל תינוק העדפות משלו.

שלב 3 – הרדמה
לאחר העיסוי ממשיכים לשבת ליד התינוק ולשמור על האוירה השקטה. זהו זמן טוב לשירה או קריאת סיפור לפני השינה, ליטופים, נשיקות ונענועים קלים במידת הצורך.
תחושת האמון הנרקמת במהלך העיסוי, היא היסוד לבניית דימוי עצמי חיובי של התינוק. ומעבר לזה ולכל היתרונות שפורטו כאן, מעל הכל – העיסוי מייצר זמן איכותי וכיפי להורה ולתינוק. עסו ותהנו.

אולי יעניין אותך גם